Historia futbolu: rozwój najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie

Historia futbolu: rozwój najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie

Piłka nożna to bez wątpienia najpopularniejsza dyscyplina sportowa, która jest chętnie uprawiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych niemal we wszystkich zakątkach świata. W piłkę chętnie grają nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy. Futbol cieszy się dużym zainteresowaniem również ze strony kibiców, którzy oglądają mecze ulubionych drużyn zarówno na żywo na stadionach, jak i za pośrednictwem różnych środków komunikacji. Jak jednak wyglądał rozwój tej najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie? Przedstawiamy krótką historię futbolu.

Jak powstała piłka nożna?

Wiele osób zastanawia się, jak powstała piłka nożna. Otóż futbol w obecnej formie ma swoje początki dopiero w XIX wieku. Jednak tak naprawdę można powiedzieć, że zaczął się on kształtować już w starożytności. Samo słowo „futbol” dotyczyło nie tylko piłki nożnej, ale również innych sportów, które opierały się na zdobywaniu punktów przy pomocy owalnej lub okrągłej piłki. Dlatego, mimo iż pierwsze reguły piłki nożnej zostały spisane w 1848 roku w Anglii, to już tysiące lat wcześniej ludzie oddawali się aktywnościom, które mogą przypominać obecny futbol.

Pierwsze protoplasty zabaw z owalnym lub kulistym przedmiotem około 2300 lat temu pochodzą ze starożytnych Chin, gdzie powstała gra o nazwie cuju i była ona elementem przygotowań armii carskiej do wojny. Podobna gra nosząca nazwę kemari związana była z obrzędami religijnymi w Japonii. W starożytnej Europie również 2000 lat temu można było spotkać gry, które były pierwowzorem piłki nożnej. Ich przykładem mogło być rzymskie harpastum, które wywodziło się z kolei z innych greckich gier. Był to jednak bardzo brutalny sport uprawiany głównie przez legionistów, którzy wówczas podawali sobie kulisty przedmiot wytworzony ze zwierzęcych pęcherzy. Kamieniem milowym jeśli chodzi o powstanie futbolu, był średniowieczny futbol ludowy, który powstał na Wyspach Brytyjskich. Na stronie: blog.etoto.pl znajdziemy wiele ciekawostek ze świata sportu dotyczących nie tylko piłki nożnej i jej zawodników, ale również innych dyscyplin sportowych.

Historia współczesnego futbolu

Piłka nożna w formie zbliżonej do tej, którą obecnie znamy, powstała w XIX wieku, a jej reguły spisano w Wielkiej Brytanii w Cambridge w 1848 roku, a ponownie w Sheffield w 1857 roku i to właśnie tam powstał najstarszy klub piłkarski na świecie, czyli Sheffield Football Club. Mimo spisania reguł piłki nożnej w XIX-wiecznej Anglii to jednak wyrósł w tym czasie konflikt dotyczący możliwości łapania piłki w ręce przez zawodników. W związku z tym doprowadził on do powstania dwóch oddzielnych sportów, czyli piłki nożnej oraz rugby. Pierwsza z tych dziedzin zabrania łapania piłki, a druga zezwalała na takie praktyki i w ten sposób właśnie powstały dwa oddzielne sporty.

W 1888 roku w Anglii wystartowały pierwsze zawodowe rozgrywki piłki nożnej. Jednak to rok 1863 uznaje się za początek współczesnego futbolu. Później już w szybkim tempie piłka nożna stawała się popularna na całym świecie. W 1907 roku została dołączona do programu igrzysk olimpijskich, a w 1904 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, czyli FIFA. Ostatnim przełomem był rok 1930, kiedy odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej mężczyzn. Z kolei na pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet musieliśmy czekać do 1991 roku.