Mistrzostwa Europy w Polsce

Polska koszykówka przeżywa ostatnio bardzo dobry okres. Na niedawno zakończonych mistrzostwach Europy polscy koszykarze zajęli czwarte miejsce, a teraz dowiedzieliśmy się, że w naszym kraju taki turniej zostanie zorganizowany.

EuroBasket w Polsce

Kolejne mistrzostwa Starego Kontynentu w koszykówce odbędą się 2025 roku, a jednym z czterech organizatorów turnieju będzie Polska. Pozostali współorganizatorzy to Cypryjczycy, Finowie oraz Łotysze, a odrzucone zostały kandydatury Węgier, Rosji i Ukrainy.

Najlepsze europejskie reprezentacje powrócą do Polski po szesnastu latach. W 2009 Polska w całości zorganizowała EuroBasket. Nasi zawodnicy jednak wtedy nie odnieśli sukcesu, odpadając po drugiej fazie rozgrywek, a zwycięzcami okazali się Hiszpanie.

Europejska czołówka

18 września zakończyły się tegoroczne mistrzostwa Europy, które odbywały się w Czechach, Gruzji, Niemczech i Włoszech. Tam nasza kadra otarła się o medal. Polacy już w fazie grupowej sprawili nam niespodziankę, zajmując trzecie miejsce, a w kolejnej rundzie pokonali Ukraińców i po 25-letniej przerwie awansowali do ćwierćfinału takiej imprezy. Tam ich rywalem okazała się Słowenia, która prowadzi jeden z najlepszych koszykarzy NBA, Luka Doncić. Reprezentacja Polski sprawiła jednak kolejną niespodziankę i trzema punktami wygrali z mistrzami Europy z 2017 roku. W półfinale zdecydowanie lepsi okazali się Francuzi, a w meczu o 3. miejsce lepsi okazali się Niemcy.