Ciekawostki na temat Igrzysk Olimpijskich

Ciekawostki na temat Igrzysk Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie to jedna z najpopularniejszych imprez sportowych na świecie. Co cztery lata sportowcy z całego świata spotykają się, aby rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych.

Igrzyska to świetna okazja, aby zobaczyć najlepszych sportowców na świecie w akcji, ale jest to także o wiele więcej niż tylko konkurencja. Oto kilka interesujących faktów dotyczących Igrzysk Olimpijskich, których możesz nie znać.

Początki Igrzysk Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie mają swój początek w Grecji, gdzie po raz pierwszy odbyły się ponad 2800 lat temu. Zaczęło się jako festiwal poświęcony Zeusowi, ale ostatecznie przekształciło się w zawody sportowe.

Pierwszym wydarzeniem był wyścig pieszy, który odbył się około 776 p.n.e. i pozostał popularny aż do XVIII wieku, kiedy wprowadzono inne sporty, takie jak pływanie i gimnastyka. Oprócz letnich Igrzysk Olimpijskich, bogatą historię posiadają również te zimowe, o której przeczytasz więcej pod tym odnośnikiem: https://www.narciarska.pl/historia-zimowych-igrzysk-olimpijskich-zio-kibicu-to-musisz-wiedziec/.

Garść statystyk związanych z IO

Igrzyska Olimpijskie to druga co do wielkości impreza sportowa na świecie, zaraz po Mistrzostwach Świata FIFA. Odbywają się od ponad stu lat i składają się na przemian z zimowych i letnich igrzysk olimpijskich co cztery lata. Pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Chamonix we Francji w 1924 r., natomiast Letnie Igrzyska odbyły się w Atenach w 1896 r.

Lokalizacja zmienia się za każdym razem w zależności od tego, który kraj wygrał przetarg na ich organizację. Ostatnie letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w Rio De Janeiro i wzięło w nich udział 10 500 sportowców rywalizujących o medale.

Odwołane Igrzyska Olimpijskie

Chociaż igrzyska olimpijskie odbywają się co cztery lata, istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Zimowe Igrzyska Olimpijskie nie odbyły się w 1936 r. z powodu złych warunków ekonomicznych i nie odbyły się podczas II wojny światowej w latach 1940-1944.

Nie pojawiły się również w 1968 r., ponieważ zbiegło się to z 50. rocznicą Dnia Niepodległości Izraela, więc kraj postanowił nie gościć ich w tym roku. Ponadto letnie igrzyska olimpijskie zostały odwołane w 1972 r. z powodu masakry w Monachium, w której zginęło 11 osób, a prawie 200 zostało rannych.