Siatkówka – kiedy i jak powstała

Siatkówka – kiedy i jak powstała

Rok powstania tego pięknego sportu określa się na 1895, kiedy to w stanie Massachusetts w Ameryce zaczęto grać w piłkę „z pierwszego uderzenia”. Tak też powstała angielska nazwa siatkówki, a mianowicie „volleyball”, gdzie „volley” to właśnie uderzenie lub odbicie z pierwszego kontaktu.

O siatkówce

Pierwsze zasady zatem stanowiły o możliwości pojedynczego odbicia piłki przez danego zawodnika bez możliwości przytrzymywania jej w jakikolwiek sposób. Piłka siatkowa podobnie jak futbolówka na początku zbudowana była z wypchanego pęcherza zwierzęcego, by wkrótce ewoluować w gumę obszytą wokół skórą lub materiałem syntetycznym. Żeby ktoś mógł czuwać nad poprawnością gry w siatkówkę i tym samym zbierać statystyki meczów, utworzono Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB) w 1947 roku we Francji, która składa się z poszczególnych grup opiekujących się każdym kontynentem z osobna.

Jej zadaniem stało się organizowanie turniejów na skalę światową, a od 1964 roku zaakceptowano tę dyscyplinę jako element olimpijskich igrzysk sportowych. Obecnie stowarzyszenie FIVB obejmuje 220 narodów, a aktualnym mistrzem olimpijskim w siatkówce jest Rosja w grupie męskiej i Brazylia w kobiecej. Oprócz tych dwóch faworyzowanych krajów najczęściej w najwyższej stawce spotykamy Polskę, Włochy, Serbię i USA. Sport ten jest bardzo popularny bo wg szacunków Federacji przynajmniej 1/6 ludności to gracze lub obserwatorzy piłki siatkowej. Od dawien dawna konkuruje z piłką nożną i koszykówką w zakresie gier drużynowych.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.sportnews.pl/ – serdecznie polecamy!