Ciekawostki o UEFA EURO 2020

Ciekawostki o UEFA EURO 2020

Wczoraj, 23 czerwca, nasza reprezentacja pożegnała się z udziałem w EURO 2020. W ostatnim rozegramym meczu przegrali ze Szwecją 3:2, odpadając tym samym z rozgrywek. Swoją przygodę zakończyli na czwartym miejscu w tabeli, co nie dało im awansu do kolejnego etapu.

EURO 2020 jednak jeszcze się nie skończyło. Zamknięcie nastąpi 11 lipca, podczas wielkiego finału w Londynie.

Choć zazwyczaj o EURO pisze i mówi się w kontekście statystyk, przewidywań, wyników lub tabeli, my postanowiliśmy przedstawić nieco inaczej ten temat ? Przestawimy EURO w ciekawostkach, dzięki którym uda Ci się zaimponować nawet najwierniejszemu kibicowi.

Mecze, które możemy obecnie oglądać, jak sama nazwa EURO 2020 sugeruje, miały odbyć się już rok temu. Jednak z powodu pandemii koronawirusa, rozgrywki przesunięto o rok. Jak każdy fan tego turnieju wie, mistrzostwa odbywają się wyjątkowo w 11 krajach Europy, na 12 stadionach. Każde z tych państw jest tegorocznym gospodarzem. To także niespotykana sytuacja, ponieważ do tej pory, maksymalnie dwa kraje mogły gościć tę imprezę u siebie. Wbrew pozorom nie ma na to wpływu koronawirus. Takie rozwiązanie zostało ogłoszone już wcześniej. 2020 rok miał być rokiem jubileuszowym. Dokładnie wtedy mijało sześćdziesiąt lat, od momentu, kiedy po raz pierwszy odbyły się Mistrzostwa Europy. Pierwsza taka impreza odbyła się w 1960 roku we Francji. Chcąc uczcić ten jubileusz, Michael Platini, były już szef UEFA, zaproponował, by EURO objęło całą Europę.

Tegoroczna impreza jest pierwszym EURO, podczas której sędziowie mogą korzystać z system weryfikacji VAR. Ułatwi to ich pracę i pozwala ograniczyć błędy w sędziowaniu do minimum. Jak działa ten system mogliśmy się przekonać chociażby podczas wczorajszego meczu Polska-Szwecja. Skorzystano z niego podczas rozstrzygnięcia czy nasz zawodnik, Jakub Świerczok, strzelił gola znajdując się na spalonej pozycji. Oglądający mecz wiedzą, że niestety, jak pokazał wspominany system, właśnie tak było i bramka nie została uznana. Jest to nie tylko pierwsze EURO, ale także za razem pierwsza w historii impreza międzynarodowa, gdzie dopuszczone zostało użycie VAR.

Każde EURO ma także swoją własną maskotkę.

W tym roku jest to chłopak ubrany w niebieską bluzę z kapturem. Nadano mu imię Skillzy. Jego największą umiejętnością ma być wykonywanie sztuczek z piłką, które były inspiracją do powstania postaci.

W sumie podczas tegorocznego EURO piłkarze rozegrają 51 meczów. Z kolei liczba drużyn, które możemy oglądać to 24.

Piłka ciągle jest w grze, pomimo tego, że Polska Drużyna już pożegnała się z turniejem. Im bliżej będzie do zakończenia EURO, tym więcej będzie sportowych emocji.

O EURO można pisać i pisać… W końcu tegoroczne rozgrywki to już szesnasty tego typu turniej. Każdy poprzedni ma swoje własne ciekawostki i historię, dlatego zachęcamy do ich wyszukiwania i poznawania.