WBC powołało nową kategorię wagową o nazwie bridgerweight

WBC powołało nową kategorię wagową o nazwie bridgerweight

Decyzja jest już oficjalna. World Boxing Council ustanowiło nową kategorię wagową 200-224 funty. Nowy limit wagowy nazywa się bridgerwight i, jak na razie, jeszcze nie reprezentują go żadni pięściarze. Aczkolwiek, jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem WBC, mistrza świata nowej kategorii wagowej będziemy mogli oglądać już w 2021 roku.

Kategoria zainspirowana postawą Bridgera Walkera

Jest to dobra wiadomość dla wielu pięściarzy, którzy nierzadko muszą stresować swój organizm, zbijając lub zwiększając swoją wagę. Warto też dodać, że pomimo wprowadzenia nowej kategorii wagowej, waga cruiser nadal pozostaje bez zmian. Inspiracją dla utworzenia bridgerweight był Bridger Walker. Jest to sześcioletni chłopczyk, który kilka miesięcy temu uratował swoją młodszą siostrę przed atakującym ją psem. Zwierzę zdążyło ugryźć dziewczynkę w policzek, ale dzięki dzielnemu bratu, nic więcej się jej nie stało. Nawet sam Mike Tyson pochwalił Bridgera za jego męstwo.

Czy nowa waga będzie dezorientować kibiców

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, w świecie boksu opinie dotyczące nowej wagi są podzielone. Nie wszyscy uważają, że jest to dobre rozwiązanie. Faktem jest, że w boksie, gdzie liczą się aż cztery główne federacje, pojawiła się właśnie 18. kategoria wagowa. A to oznacza wielu mistrzów z różnych federacji i w różnych limitach wagowych. Niektórzy sądzą, że na mistrzowskim podium powoli robi się zbyt tłoczno, a w samych federacjach zaczyna panować coraz większy chaos. Już teraz wielu kibiców nie nadąża z byciem na bieżąco w świecie ringowych pojedynków. A dodatkowa waga może zagmatwać wszystko jeszcze bardziej.

Decyzję WBC muszą teraz zatwierdzić federacje bokserskie. Jednakże, z reguły, gdy WBC przedstawia nowe zmiany, każda musi je zaakceptować. Warto dodać, że chaos byłby jeszcze większy, gdyby tylko niektóre federacje przyjęły nową wagę. Wówczas pięściarze z jednej federacji zdobywaliby mistrzostwo w dwóch kategoriach, a pozostali w trzech.

Promocja bridgerweight przez największe gwiazdy ringu

Wiele też zależy od samych sportowców. Jeżeli pięściarze przystaną na nowe warunki i nie będą wyrażać sprzeciwu do walki w nowej kategorii, wówczas prestiż bridgerweight może wskoczyć na zupełnie nowy poziom. W tej kategorii może rywalizować ze sobą wiele gwiazd m.in. Aleksander Powietkin, Murat Gassijew, czy Yuniel Dorticos. Wkrótce WBC rozpocznie nabór do nowej kategorii wagowej. Dzięki temu wszyscy zainteresowani zawodnicy będą mogli wysłać swoje zgłoszenie.