Skończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – jak poradzili sobie Polacy?

Niestety tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie nie potoczyły się dla nas najlepiej. Polacy wrócili z nich tylko z jednym – brązowym medalem. Zdobył go dla nas skoczek narciarski Dawid Kubacki, podczas konkursu na skoczni normalnej. Sprawdźmy jakim krajom poszło zdecydowanie najlepiej i jak poradzili sobie nasi pozostali zawodnicy, którzy walczyli o jak najwyższe miejsca.

Triumfatorzy Zimowych IO

Zdecydowanie najlepiej poradziła sobie Norwegia, która wróciła do kraju z Igrzysk z 37 medalami, w tym 16 złotymi. Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy – 27 medali, z czego 12 to złote. 9 pierwszych miejsc zajęli zawodnicy Chińskiej Republiki Ludowej. 8 złotych medali zdobyła Szwecja, Holandia i Stany Zjednoczone. 7 pierwszymi miejscami mogą pochwalić się zawodnicy Austrii i Szwajcarii, a 6 złotych medali otrzymał Rosyjski Komitet Olimpijski. Trochę gorzej poradzili sobie zawodnicy Francji, którzy wrócili do kraju z 5 pierwszymi miejscami i Kanada, która może pochwalić się 4 najwyższymi miejscami na podium. 3 złote medale zdobyła Japonia, 2 – Włochy, Korea Południowa, Słowenia, Finlandia i Nowa Zelandia. Tylko po jednym złotym medalu ma Australia, Wielka Brytania, Węgry, Belgia, Czechy i Słowacja. 29 krajów zdobyło medale, z czego 6 z nich nie wywalczyło ani jednego złotego.

Polacy w Pekinie

Kombinacja norweska

Polska ma dwóch zawodników kombinacji norweskiej, którzy polecieli do Pekinu. Jest to Andrzej Szczechowicz i Szczepan Kupczak. W konkurencji na skoczni normalnej i biegu na 10 km Szczepan zajął 34 miejsce, a Andrzej 35. Oprócz tego nasi zawodnicy wzięli udział w konkurencji na skoczni dużej i z biegiem na 10 km. Tam Szczepan Kupczak był 35, a Andrzej Szczechowicz 45.

Skoki narciarskie

Jak sporo osób pewnie wie, w tym roku naszym skoczkom narciarskim nie idzie na zawodach najlepiej. Dawid Kubacki jako jedyny wrócił z Igrzysk Olimpijskich z medalem. W zawodach na normalnej skoczni zajął 3 miejsce. Kamil Stoch był 6, Piotr Żyła 21, a Stefan Hula 26. W konkursie na dużej skoczni najbliżej podium był Kamil Stoch, który zajął 4 miejsce. Piotr Żyła był 18, Paweł Wąsek 21, a Dawid Kubacki 26. W konkursie drużynowym Polska była na 6 miejscu. Nie najlepiej poszło też naszym skoczkinią. Kinga Rajda zakończyła zawody na skoczni normalnej na 35 miejscu, Nicole Konderla była 36. W zawodach drużyn mieszanych Polska była na 6 miejscu.